Co pić w czasie upałów?
czyli łatwe sposoby na przetrwanie afrykańskich temperatur
Co pić w czasie upałów, aby przetrwać? To pytanie zadajemy sobie wszyscy w lecie, zwłaszcza w okresie wakacji. Z jednej strony słyszymy o tym, żeby zawsze pić ok. 2 litrów wody dziennie, z drugiej, że nic na siłę, bo organizm sam się upomni. Jedni mówią, żeby pić wodę w temperaturze pokojowej, inni żeby mocno schłodzoną, a kolejni polecają ciepłe napoje. Czy w czasie upałów można pić napoje gazowane lub soki?
Oto kilka porad, które pozwolą Ci przetrwać afrykańskie upały.
Dlaczego należy dbać o nawodnienie organizmu?
W czasie wysokich temperatur należy przyjmować płyny. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Pragnienie należy gasić natychmiast i przyjmować ok. 3 litrów płynów dziennie. Kiedy się pocimy, nasz organizm chłodzi się, ale w tym samym czasie traci wodę i sole mineralne – zwłaszcza sód i potas.
Kiedy tracimy sole mineralne nasz organizm osłabia się, podnosi się ciśnienie krwi, zwiększa się ryzyko zawału serca i udaru. Źle reaguje też układ nerwowy, spada poziom koncentracji, dopada nas apatia.
Dlatego ważne jest nie tylko ile pijemy, ale również co pijemy, gdyż nie każdy płyn uzupełni stracone sole mineralne – elektrolity.
Co pić i jeść?
Najlepiej pić wodę wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną. Zawierają one wysokie stężenie magnezu i wapnia. W celu lepszego orzeźwienia do szklanki wody możesz dodać plasterek cytryny czy zielonego ogórka, liść mięty lub melisy. Nie przesadzaj z bardzo niską temperaturą wody.
Aby uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie, czyli chwilowy niedobór sodu, chloru i potasu, możemy wodę osolić, dodać miodu. Można też częściej w tym czasie sięgać po bardziej słone potrawy.
Skarbnicą potasu są pomidory, więc warto sięgać po naturalny sok pomidorowy lub przygotować hiszpańskie gazpacho. Bogate w potas są również morele, czereśnie, brzoskwinie, truskawki, gruszki i cytrusy.
Organizm schłodzi też herbata z mięty, pita schłodzona lub ciepła jak w krajach arabskich.
Do soku warzywnego, owocowego czy koktajli możesz dodać odrobinę Naturalnego Oleju Tłoczonego Tradycyjnie Na Zimno: Oleju Lnianego lub Oleju z Nasion Chia. Olej sprawi, że organizm lepiej wchłonie witaminy zawarte w warzywach czy owocach.
Czego nie pić w trakcie upałów
Absolutnie należy unikać alkoholu, który powoduje skoki ciśnienia, wzrasta skłonność do zakrzepów i udarów. Lampkę wina czy szklankę piwa można spożyć, ale późnym wieczorem.
Kawa również podnosi ciśnienie oraz odwadnia organizm. Działa moczopędnie i wypłukuje potas z organizmu. Jeśli potrzebujesz koniecznie smaku kawy, skuś się na kawę bezkofeinową lub zimne latte.
Nie poleca się picia, zwłaszcza przez dzieci, napojów gazowanych. Absolutnie należy unikać napojów typu cola i napojów energetycznych. One również wypłukują minerały z organizmu. Tak samo mocna herbata.
Warto pić zakwas z buraków czy wodę z kiszonek
Zakwas z buraków czy woda z kiszonek to produkty naturalne bogate w wartości odżywcze i zdrowotne. Te naturalne napoje nie zawierają tłuszczu ani cukru. Są bogate w przeciwutleniacze, witaminę A, C i E. Pozytywnie wpływają na florę bakteryjną organizmu, zwłaszcza żołądka i jelit.
Co pić w czasie upałów? Woda z kiszonek zawiera mikroelementy m.in. sód, więc pełni rolę napoju izotonicznego. Taka woda z kiszonek z dodatkiem niewielkiej ilości naturalnego Oleju Rzepakowego Tłoczonego Tradycyjnie Na Zimno jest nie tylko zdrowa ale i bardzo smaczna.

Ciekawe inspiracje szefów kuchni znajdziesz w Poradniku z Przepisami.
Dobierz odpowiedni olej do swojej kuchni i rozbudź kulinarne emocje
oraz dowiedz się więcej na temat każdego z nich TUTAJ.