Idealna dieta dla kierowcy sportowego

 

Na co ma wpływ dieta kierowcy sportowego?

Dieta sportowca jest bardzo ważnym elementem w każdej dyscyplinie. Zdrowe i mądre odżywianie staje się codziennością i stylem życia. Ma istotny wpływ na osiągane wyniki. Jeśli biegasz, jeździsz na rowerze czy uprawiasz inną aktywność sportową to z pewnością widzisz to po sobie.

 

Przecież kierowca tylko siedzi i kieruje

Nic bardziej mylnego. Wyścigi samochodowe czy też rajdy wymagają od kierowcy nie tylko umiejętności technicznych ale również wytrzymałości fizycznej. Możesz się zdziwić, ale tężyzna fizyczna jest bardzo ważna dla kierowcy. Każdy wyścig to strata dziennie nawet 2.000 kalorii. W celu utrzymania wysokiej sprawności fizycznej kierowca sportowy musi odpowiednio się odżywiać.

 

Zdrowa dieta kierowcy

Odpowiednia zbilansowana dieta kierowcy przekłada się na sprawność i siłę fizyczną oraz na sprawność psychiczną. Nad dietą kierowcy wyścigowego czuwają lekarze, dietetycy, trenerzy i kucharze. Na taki zespół kulinarny stać oczywiście tylko profesjonalne ekipy rajdowe.
Na podstawie badań stanu zdrowia zawodnika lekarz nadaje kierunek odżywiania. Dietetyk w konsultacji z trenerem konstruuje właściwy jadłospis.
Właściwie zbilansowana dieta bogata jest w węglowodany, białko, witaminy i minerały, kwasy omega 3,6 i 9, oraz oczywiście wodę.

Dlaczego tak ważna jest jakość produktów?

 

Naturalne zdrowe produkty

Zadaniem kucharza jest znaleźć najwyższej jakości składniki i produkty spożywcze. Ma bardzo trudne zadanie. Od niego zależy ostateczny efekt kulinarny i dobre samopoczucie zawodnika.
To Szef Kuchni wybiera dostawców najlepszych jakościowo produktów, świeżych, nieprzetworzonych, naturalnych. Oczywiście nie może być mowy o produktach z jakimikolwiek dodatkami chemicznymi, konserwantami, substancjami poprawiającymi smak itp. Faworyzowane są produkty wytwarzane na niewielką skalę, również ręcznie i tradycyjnymi metodami.

 

Co w menu?

Menu kierowcy sportowego obfituje w sałaty z dodatkiem tłoczonego na zimno tradycyjnego zdrowego oleju np. rzepakowego, lnianego lub słonecznikowego. Oleje te, bogate w kwasy omega 3, 6 i 9 przyśpieszają wchłanianie przez organizm witamin z warzyw.
Istotne są też makarony czyli węglowodany gwarantujące energię. Idealne są makarony pełnoziarniste gotowane al dente. Najpopularniejszym jest chyba makaron penne. Makarony to szerokie pole do popisu dla każdego kucharza.
Ważnym elementem są przyprawy mające również wpływ na zdrowie i samopoczucie kierowcy. Tylko naturalne przyprawy są gwarantem pięknych smaków i zdrowia.
W programach dietetycznych kierowców znajdują się również ryby, jajka, czerwone mięso – polędwica wołowa, białe mięso drobiowe, bakalie. Jeżeli smażenie, to tylko na najlepszym oleju – kokosowym.

Teraz już wiesz jak istotne jest zdrowe odżywianie dla kierowcy sportowego.
To właśnie idealna dieta łączy kierowcę wyścigowego Roberta Kubicę i Zdrowe Produkty, które znajdziesz m.in. tutaj.