Śledź w oleju rzepakowym pod cynamonem

 

 

Śledź w oleju na stałe wpisał się na listę polskich specjałów narodowych. W zasadzie można powiedzieć, że bez jego uczestnictwa na stole, nie może się odbyć żadna ważna uroczystość. Polacy lubią jeść śledzie oraz są prawdziwymi mistrzami w ich przyrządzaniu. Jest ważnym elementem na świątecznym stole, zarówno bożonarodzeniowym jak i wielkanocnym. Śledź w każdej postaci jest doskonałą zakąską.

 

 

 

Polacy kochają tę rybę. Za prostotę i możliwość przyrządzania w dowolnych nutach smakowych. Na stołach częściej gości śledź niż bigos czy pierogi. Mówiąc krótko, Polska to kraj w którym śledź zyskał mianu symbolu narodowego.
Przechodząc do konkretów, dzielimy się naszym autorskim przepisem.

 

 

śledź w oleju

Czas Przygotowania (minuty)

Ilość składników

Poziom trudności od 0 do 10

Ilość porcji

Składniki (rozwiń)

 

 

 

 

 Sposób wykonania

 

 

Na początku garść rodzynek zalej wrzątkiem. Jeżeli kupiony śledź jest już w zalewie olejowej, to sugeruję przepłukać go, żeby inny olej nie zaburzył smaku. Filety śledziowe pokrój na kawałki o szerokości ok. 4 cm i ułóż w półmisku lub innym zamykanym pojemniku. Cebulę skrój w plastry i dalej w półksiężyce, ułóż na pierwszej warstwie śledzia. Wrzuć kilka rodzynek, oprósz cynamonem wg uznania (ale bez przesady) oraz dopraw pieprzem. Podlej zdrowym olejem rzepakowym tradycyjnie tłoczonym na zimno. Możesz dodać kilka kropel oleju rydzowego tradycyjnego.

 

Olej rydzowy doda posmaku cebulowo-korzennego. I w ten sposób możesz ułożyć kilka warstw śledzia wg uznania. Gotowa potrawa ląduje w lodówce na noc i następnego dnia można już smakować delikatnego śledzia z cynamonową nutą w jedwabnym posmaku oleju rzepakowego tłoczonego na zimno z cebulowo-korzennym akcentem oleju rydzowego.

Dobrym dodatkiem jest świeży chleb i naturalne masło.

Przemek

Kuchnia Green Spoon (przepis własny)